Talentų stinga daugelyje pasaulio šalių, ne išimtis ir Lietuva. Asociacijos „Infobalt“ duomenimis, 2021 metais Lietuvoje trūko 15 000 IT specialistų. Be to, šios krypties bei kitų sričių specialistų trūkumas Lietuvoje didės.
Užsienio studentų skaičius Lietuvoje kasmet auga. STRATA duomenimis, 2021-2022 mokslo metais Lietuvoje studijuoja 7702 užsienio piliečiai. Daugiausiai studijuoja sveikatos mokslų (n=2168), verslo ir viešosios vadybos (n=1857), inžinerijos bei informatikos mokslų (n=1247) srityse. Tačiau po studijų gyventi bei dirbti Lietuvoje lieka vos 7 procentai
(tai sudarytų 539 užsienio studentus, studijuojančius Lietuvoje 2021-2022 m. m.). Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), kurios narė yra ir Lietuva, vidurkis yra 25% užsienio studentų, kurie lieka priimančioje šalyje po studijų.
Vienas iš būdų įmonėms pritraukti talentus – samdyti užsieniečius, baigusius studijas Lietuvoje.
Įmonių, veikiančių Vilniuje, įvardinti užsieniečių samdymo privalumai (pateikti duomenys iš kokybinio įmonių tyrimo (2021)):
ĮVAIROVĖS NAUDOS KOLEKTYVUI
UŽSIENIO KALBOS
KONKURENCINGUMAS, AUGIMAS, TARPTAUTIŠKUMAS
Atsižvelgiant į ekspertų pastebėjimus ir tyrimų duomenis, kuriuose apklausti studentai bei žmogiškųjų išteklių specialistai, būtina rasti būdų palengvinti įdarbinimo ar samdymo praktikai biurokratinių procesų eigą. Dėl to buvo parengta ši atmintinės įmonėms lietuvių bei anglų kalbomis. Panašią atmintinę, skirtą užsienio studentams, galima rasti čia.
KIEK LAIKO GALI TRUKTI UŽSIENIO STUDENTO PRAKTIKA?
Praktikos trukmė, tikslai bei uždaviniai priklauso nuo studijų programos ir praktikos tipo. Praktika gali būti savanoriška, sumanioji, pažintinė, profesinė (mokomoji), baigiamoji arba Erasmus+. Savanoriškai praktikai užtenka tik studento ir įmonės raštiško susitarimo. Dėl praktikos tipo bei trukmės susisiekite su aukštojo mokslo institucija, kurios studentas nori atlikti praktiką jūsų įmonėje.
NEAPMOKAMA PRAKTIKA
Studento praktikos atlikimo tam tikroje įstaigoje ar įmonėje juridinis pagrindas – aukštojo mokslo institucijos (AMI), praktikos institucijos ir studento pasirašyta trišalė praktinio mokymo sutartis. Prieš atlikdamas praktiką studentas sutartį suderina su AMI. Dėl užsienio studento praktikos bendradarbiavimas vyksta tarp įmonės, studento bei AMI tarptautinių ryšių skyriumi ar centru. Jei praktika neapmokama, o studento leidimas gyventi Lietuvoje galiojantis, tvarka tokia pati kaip Lietuvos piliečiams. Ką jums reikia atlikti:
APMOKAMA PRAKTIKA
Jei norite samdyti užsienio studentą apmokamai praktikai, o studentas turi galiojantį leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje, numatyta tvarka tokia:
SVARBU: jei turite klausimų arba reikia papildomos informacijos dėl LDU pildymo, susisiekite su „International House Vilnius“ Užimtumo tarnybos atstove. Jeigu kyla klausimų dėl darbo sutarčių sudarymo, kreipkitės į Darbo inspekciją.
Trečiųjų šalių pilietis, norėdamas studijuoti Lietuvoje ne ilgiau nei vienerius metus, gali gauti nacionalinę vizą (D), jeigu studijuoti ketina ilgiau - leidimą laikinai gyventi (LLG), o Europos Sąjungos arba ELPA* pilietis, kuris Lietuvos ketina būti ilgiau nei tris mėnesius, skaičiuojant nuo pirmosios atvykimo dienos -– gali gauti teisės laikinai gyventi LR pažymėjimą. Studijų metu užsieniečiai, turintys bet kurį iš aukščiau paminėtų dokumentų, yra atleidžiami nuo pareigos įgyti leidimą dirbti ir gali būti darbinami iš esmės įprastine tvarka. Tai reiškia, jog jums nereikės padėti jam ar jai tvarkytis migracijos dokumentų, bei o biurokratinis įdarbinimo procesas nedaug skirsis nuo Lietuvos piliečio įdarbinimo.
* Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės: Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija
SKIRTUMAI DARBINANT UŽSIENIO ŠALIES PILIETĮ, STUDIJUOJANTĮ AR BAIGUSĮ STUDIJAS LIETUVOJE, NUO LIETUVIO:
SVARBU: jeigu užsienietis jau baigė studijas Lietuvoje ir turi galiojantį LLG arba teisės laikinai gyventi LR pažymėjimą studijų arba darbo paieškos pagrindu, jiems reikės iš naujo teikti prašymą Migracijos departamente bei gauti naują LLG arba arba teisės laikinai gyventi LR pažymėjimą darbo pagrindu.
SVARBU:
1. Dėl Sodros. Atleidus užsienietį ar pasibaigus darbo/praktikos sutarčiai, greta 2-SD formos redaguojama arba papildoma LDU forma. Jeigu užsienietis keičia darbovietę arba darbo poziciją, jam reikės tarpininkavimo rašto iš jūsų įmonės. Daugiau informacijos Migracijos departamento svetainėje apie tarpininkavimo raštus.
2. Dėl Migracijos departamento. Užsieniečiai, darbdaviai, mokymo įstaigos, mokslo ir akademinės institucijos privalo informuoti Migracijos departamentą (ne vėliau kaip per septynias dienas) apie tam tikrus užsieniečio duomenų pasikeitimus, apie jo/jos nebuvimą, įsidarbinimą, darbo sutarties ar studijų nutraukimą ir kt. Daugiau informacijos rasite čia bei Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 36 straipsnio 3 dalyje.
ES/ELPA piliečiai turi teisę būti Lietuvos Respublikoje iki trijų mėnesių, todėl per tą laiką jie gali būti įdarbinti be jokių papildomų dokumentų. Tačiau ES/ELPA piliečiai, planuojantys gyventi ir dirbti ilgiau nei tris mėnesius per šešių mėnesių laikotarpį, turi gauti teisės laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimą (galioja iki penkerių metų).
ES/ELPA studentai gali dirbti 40 val./sav. bet kurioje studijų pakopoje. Baigę studijas ES/ELPA užsieniečiai gali gauti naują teisės laikinai gyventi LR pažymėjimą (galioja iki 5 metų). Daugiau – Migracijos departamento svetainėje bei Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 1 straipsnio 2 dalyje.
Trečiųjų šalių bakalauro studentai turintys leidimą laikinai gyventi (LLG) studijų pagrindu* gali dirbti iki 40 val./sav. ir jiems nereikia papildomo leidimo dirbti.
* Studentai iš trečiųjų šalių gali dirbti, jei jie turi TRP arba nacionalinę vizą (D). Jiems nereikės gauti leidimo dirbti, jeigu jie turi LLG. Tačiau jei jie turi nacionalinę vizą (D), studentai taip pat turi gauti leidimą dirbti. Daugiau informacijos rasite čia.
UŽSIENIO STUDENTŲ SAMDOS TVARKA
TEISINIAI DOKUMENTAI
ĮMONĖMS SKIRTOS MENTORYSTĖS BEI NARYSTĖS PROGRAMOS; ĮVAIROVĖS MOKYMAI BEI ĮRANKIAI